کمک وردپرس

آموزش استفاده از Child Theme در وردپرس

  • (5)
Overall
5
Sending
امتیاز کاربران
4.2 (5 نظر)

Child Theme در وردپرسعرض سلام خدمت همراهان گرامی مکانیک وردپرس ؛
اگر با قالب های وردپرس سر و کار داشته باشید، حتما پیش آمده که عبارت قالب Child Theme یا معادل فارسی آن یعنی پوسته فرزند یا قالب فرزند را شنیده باشید.

حتی ممکن است که مشاهده کرده باشید در پکیج قالبی که از سایتی دانلود کرده اید، قالبی هم با عنوان قالب child theme موجود است.یا مثلا ممکن است در جایی به شما توصیه شده باشد که برای سفارشی سازی قالب سایت خود، بجای ویرایش کدهای قالب اصلی، از پوسته فرزند استفاده کرده و آن را به شیوه دلخواه سفارشی کنید.

خلاصه اگر این عبارت را شنیده اید ولی دقیقا مطمئن نیستید که child theme چیست و چگونه باید آن را مورد استفاده قرار دهید، آموزش وردپرس امروز مکانیک وردپرس، مخصوص شماست.
در این نوشته به آموزش استفاده از Child Theme وردپرس خواهیم پرداخت.
با ما همراه باشید…

Child Theme چیست؟

وقتی از قالب فرزند یا child theme صحبت میکنیم، اولین چیزی که به ذهنمان خطور میکند، وجود یک رابطه پدر و فرزندی است. منظور از پوسته فرزند، پوسته ایست که ویژگی ها و امکانات خود را از یک قالب والد به ارث میبرد که بیشترین اصطلاح در گردش قالب child theme هستش .

وقتی از یک قالب فرزند استفاده میکنید، میتوانید بجای ویرایش پوسته اصلی، قالب فرزند را ویرایش کرده و کلیه سفارشی سازی های دلخواه خود را بدون اعمال تغییرات در کدهای قالب اصلی، بر روی سایتتان اعمال کنید.

همانطور که میدانید، کلیه تغییراتی که به صورت مستقیم روی کدهای یک قالب اعمال میکنید، در صورت آپدیت قالب مورد نظر، از بین خواهند رفت. اما در صورت استفاده از پوسته فرزند، اگر شما قالب والد را بروزرسانی کنید، هیچ یک از تغییرات اعمال شده در پوسته فرزند را از دست نخواهید داد که این مسئله مزیتی بزرگ محسوب میشود.

به عنوان مثال بیایید قالب Twenty Seventeen را در نظر بگیریم.

اگر شما بخواهید این قالب را سفارشی کرده و کدها یا استایلهای آن را به صورت مستقیم تغییر دهید، با آپدیت بعدی که از طرف وردپرس برای این قالب ارائه میشود، کلیه تغییرات شما از دست رفته و با فایلهای جدید جایگزین خواهند شد.

این در حالی است که اگر از پوسته فرزند برای سفارشی سازی قالب مورد نظر استفاده کرده بودید، کلیه تغییرات شما در جای خود باقی میماندند و تنها پوسته والد آپدیت میشد که این امر مشکلی در تغییرات اعمال شده از طرف شما ایجاد نمیکرد.

البته آنچه در این قسمت ذکر کردیم، فقط برای آشنایی جزئی شما با Child Theme بود. در ادامه، کاربرد ها و مزایا و معایب استفاده از این روش را برای شما شرح خواهیم داد.

استفاده از Child Theme در وردپرس

چه زمانی از Child Theme استفاده کنیم؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، از پوسته فرزند به این دلیل استفاده میکنیم که بتوانیم سفارشی سازی های دلخواه خود را روی قالب سایت اعمال کنیم بدون اینکه این تغییرات پس از آپدیت قالب از بین بروند. استفاده از پوسته فرزند، خصوصا در زمان استفاده از framework ها، بسیار مفید بوده و به شما اجازه میدهد که برای سایتتان، پوسته ای ایجاد کنید که بر اساس میل و سلیقه شما کاملا سفارشی شده باشد، بدون اینکه از مزیت های آپدیت به موقع قالب مورد استفاده تان محروم شده باشید.

استفاده یا عدم استفاده از پوسته فرزند، انتخابی است که بیشتر به نوع نیازهای شما بستگی دارد. گاهی ممکن است تغییراتی که به آنها نیاز دارید بیش از اندازه جزئی یا بیش از اندازه پیچیده باشند، در هردوی این حالات، ممکن است نیازی به استفاده از پوسته فرزند نداشته باشید.

مثلا ممکن است بخواهید فقط چند استایل جزئی را در قالبتان تغییر دهید، در این حالت شاید استفاده از بخش CSS اضافی در سفارشی ساز وردپرس (customizer) یا استفاده از یک افزونه جانبی ساده، انتخابی کاملا منطقی باشد.

اما مثلا اگر بخواهید کل طرح رنگ قالب را تغییر دهید و نحوه نمایش عناصر را به کلی عوض کنید، ممکن است استفاده از یک پوسته فرزند، روش بهتری برای پیاده سازی این امر به نظر بیاید. به هر حال در پایان همه چیز به تصمیم و نیازهای شما بستگی خواهد داشت.

اگر تصمیم دارید در سایت خود از پوسته فرزند استفاده کنید، باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که انتخاب یک پوسته والد با کیفیت و قدرتمند، امری حائز اهمیت است.

در واقع زمانی یک قالب ارزش استفاده به عنوان قالب والد یا Parent Theme را دارد که از امکاناتی مناسب و گسترده برخوردار بوده و نکته مهم تر اینکه استاندارد باشد. (مثلا فریم ورک هایی مثل genesis برای استفاده به عنوان قالب والد گزینه ای بسیار عالی هستند)

از طرفی هم اگر در زمان استفاده از پوسته فرزند، قرار باشد، بسیاری از فایل های قالب اصلی را با فایل های سفارشی خود جایگزین کنید، شاید بهتر باشد از روشی به غیر از استفاده از پوسته فرزند استفاده کنید.

مثلا فرض کنیم شما تصمیم گرفته اید با استفاده از یک پوسته فرزند، قالب twenty seventeen وردپرس را ویرایش کنید. برای این کار ابتدا استایل های فایل style.css را بازنویسی کرده اید. سپس تغییراتی در کدهای functions.php قالب ایجاد کرده اید. بعد تصمیم گرفته اید نحوه نمایش سربرگ و فوتر قالب اصلی را به طور کلی بازنویسی کنید و … در این شرایط به نظر میرسد آنچه واقعا مد نظر شما بوده، قالب twenty seventeen نیست و شاید بهتر باشد که بجای این کار، کارتان را با یک قالب  دیگر شروع کنید و برای خودتون یک پوسته سفارشی بسازید.

پس به طور کلی، میتوان گفت که زمانی از قالب Child Theme استفاده میکنیم که میخواهیم از امکانات و ویژگی های قالب والد مورد نظرمان بهره مند شویم ولی در عین حال برخی از بخش های آن را به دلخواه سفارشی کنیم.

مزایای استفاده از پوسته فرزند در وردپرس

Child Theme در وردپرساستفاده از Child theme در وردپرس، مزایا و معایب خاصی را هم به همراه دارد. در ادامه با هم نگاهی به مزیت ها و معایب استفاده از این روش خواهیم پرداخت.

استفاده از قالب فرزند باعث میشود که آپدیت قالب اصلی مورد استفاده شما (یا همان قالب والد) همیشه به آسانی امکان پذیر باشد.

دلیل این مسئله این است که با بهره گیری از پوسته فرزند، و اعمال تغییرات مورد نظرتان روی آن، در زمان ارائه نسخه جدید قالب والد، میتوانید بدون نگران بودن در مورد از دست دادن تغییرات و سفارشی سازی ها، قالب اصلی را بروزرسانی کنید.

مزیت دیگر استفاده از این روش، آسان شدن توسعه قالب هاست.
این مسئله خصوصا در زمان استفاده از فریم ورک ها قابل لمس تر خواهد بود. در صورتی که از یک فریم ورک به عنوان قالب والد خود استفاده کنید، میتوانید با بهره گیری از این روش، تنها بخش های مورد نیاز خود را سفارشی کرده و به سادگی امکانات دلخواهتان را به سایت اضافه کنید.

وقتی قرار باشد یک پوسته را از پایه طراحی کنید، لازم است که همواره همه جوانب و ویژگی های مورد نیاز سایت را در نظر بگیرید و کد نویسی قالب را به نحوی انجام دهید که در آن همه سناریو های ممکن در نظر گرفته شده باشد.

اما وقتی از قالب فرزند (قالب child theme) استفاده میکنید، حتی اگر کدنویسی و پیاده سازی امکان خاصی را هم فراموش کنید، خیالتان راحت است که قالب والد از پس شرایط احتمالی پیش آمده، برخواهد آمد و آنچه طراحی کرده اید، حتی اگر کامل هم نباشد، پشتوانه ای مناسب برای اجرا خواهد داشت.

معایب استفاده از پوسته فرزند در وردپرس

آموزش استفاده از Child Theme در وردپرسممکن است شرایطی پیش بیاید که توسعه دهندگان قالب والد شما، تصمیم بگیرند دیگر قالب مورد نظر را آپدیت نکنند. یا ممکن است ویژگی را از قالب والد حذف کنند که موجب از کار افتادن child theme شما شود.

البته طبعا با توجه به اپن سورس بودن قالب های وردپرس، ممکن است این مسئله، آنقدر ها هم ترسناک نباشد اما به هر حال باید چنین شرایطی را هم در نظر گرفت.
بنابراین بهتر است از قالب ها و فریم ورک هایی به عنوان قالب والد استفاده کنید که پشتوانه ای مناسب و آینده ای حی الامکان قابل پیش بینی داشته باشند.

یکی دیگر از معایب استفاده از پوسته فرزند (قالب child theme)، زمانی است که باید صرف یادگیری نحوه کارکرد پوسته یا فریم ورک والد شود.
طبعا وقتی کار با یک قالب جدید را به عنوان قالب والد انتخاب میکنید، لازم است که مدتی را صرف آشنایی با بخش های مختلف و امکانات آن بکنید تا بتوانید پوسته فرزند خود را به خوبی بر اساس آن بنا کنید.

البته این مسئله چیزی نیست که بخواهید بخاطر آن از به کار گیری قالب child theme ها پرهیز کنید. خصوصا در صورتی که قصد استفاده از یک فریم ورک را داشته باشید، کافی است یک بار زمان کافی را صرف آشنایی با فریم ورک مورد نظر کنید تا از این پس، سرعت توسعه شما با استفاده از این فریم ورک به شکل چشم گیری افزایش پیدا کند.

پیشنهاد: همچنین میتوانید آموزش ساختن Child Theme در وردپرس را مطالعه کنید.

امیدوارم نکات ذکر شده در این آموزش، برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد.
موفق و پاینده باشید…

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است