کمک وردپرس

مبارزه با سارقان محتوای سایت در وردپرس

Sending
امتیاز کاربران
5 (1 نظر)

در این آموزش از سری آموزش وردپرس ، به بررسی راه های مبارزه با سارقان محتوای سایت در وردپرس می پردازیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تصاویری از سایت خود را به طور اتفاقی در سایت دیگری مشاهده کرده باشید. این اتفاق ناخوشایند که Hotlinking نام دارد، در واقع نوعی سرقت اینترنتی است. به عبارت دیگر آن سایت، تصویری که به سایت شما تعلق دارد را دزدیده است. این مسائل ناخوشایند ممکن است در دنیای وردپرس بسیار اتفاق بیفتد.

جلوگیری از hotlinking

برای اینکه بتوانید از سرقت محتوا و سوء استفاده های دیگر از سایت خود جلوگیری کنید، با ما همراه باشید.

نحوه مبارزه با سارقان محتوای سایت

راه های آسان زیادی برای مبارزه با سارقان محتوای سایت و محافظت از تصاویر در برابر Hotlinking وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

قبل از هرچیزی باید بدانیم که چگونه باید متوجه کپی برداری تصاویر در سایت خود شویم. ساده ترین روش برای فهمیدن اینکه کسی تصاویر سایتتان را سرقت کرده است یا نه استفاده از Google Images است. وارد گوگل مرورگر خود شوید و  فرمان url:mechanicwp.com -site:mechanicwp.com را سرچ کنید. حال وارد قسمت Image شوید. بدین ترتیب به گوگل دستور می دهید که تصاویر سایتتان را در Url های دیگر پیدا کند. توجه داشته باشید که به جای mechanicwp در تمامی کدها نام سایت خود را وارد کنید.

جلوگیری از hotlinking

البته ممکن است تمامی تصاویر نمایش داده شده در نتایج جست و جو سرقت شده نباشند. اگر بخواهید می توانید از طریق html به صورت دقیق تر این موارد را بررسی کنید. کد تصویر شما به صورت زیر است:

همان تصویر در سایت‌های دیگر به این صورت است:

برای غیر فعال کردن هات لینکینگ تصاویر سایت خود، در پوشه public_html، فایل htaccess هاست خود را پیدا کنید و کد زیر را اضافه نمایید:

حال قبل از اینکه راه های جلوگیری از Hotlinking را بررسی کنیم، باید بدانیم که Hotlinking چیست؟ و اینکه چرا نباید از Hotlinking استفاده کنیم؟

با ما همراه باشید.

Hotlinking چیست؟

Hotlinking روشی است که در آن افراد سودجو بدون داشتن مجوز از سمت شما، دست به دزدیدن تصاویر و محتوایی می زنند که به سایت شما تعلق دارد. در واقع این افراد وقتی url تصویری را به طور مستقیم در سایت خود وارد می کنند، این تصویر در سایت آنها نمایش داده می شود، ولی از سرور شما بارگیری می شود. و از پهنای باند شما استفاده می کند. پهنای باند عملا با هر بار بازدید از سایت دیگر کمتر می شود. و منجر به کم شدن سرعت سایت شما به میزان قابل توجهی می گردد. از این رو به افرادی که از محتوای سایت های دیگر کپی برداری می کنند سارقان پهنای باند نیز گفته میشود.

جلوگیری از Hotlinking

البته شاید حتی آن افراد ندانند که عمل آنها نوعی دزدی به حساب می آید و می تواند چه تاثیر بدی داشته باشد. و از آن جایی که در اکثر مواقع تا زمانی که آسیب خود را نشان ندهد متوجه اختلال نخواهیم شد، بسیار مهم است که از سرقت محتوای سایت، پیش از آنکه واقعا دردسرساز شود جلوگیری کنیم.

چرا نباید از Hotlinking استفاده کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه از Hotlinking استفاده نکنیم و همچنین اجازه ندهیم که کسی تصاویر سایتمان را سرقت کند. در ادامه برخی از مهمترین دلایل جلوگیری از Hotlinking را با هم بررسی خواهیم کرد تا بتوانید بهتر آن را درک کنید.

اولین و مهمترین موردی که باید توجه داشته باشید این است که در صورتی که جلوی Hotlinking را نگیرید، می تواند هزینه های اضافی را به سایت شما تحمیل کند. به این صورت که چنانچه سایتی که از تصاویر شما با لینک مستقیم استفاده کرده است ترافیک بالایی داشته باشد، پهنای باند شما زودتر تمام خواهد شد. و شما مجبور خواهید شد برای ظرفیت بیشتر و بهبود سریع سایت هزینه کنید.

مورد بعدی که در هات لینکیگ مطرح است، قانون کپی رایت است. دزدی تصاویر علاوه بر اینکه غیر اخلاقی است غیر قانونی هم هست. درصورتی می توانید از محتوای سایت دیگری استفاده کنید که مدیر سایت مجوز استفاده رایگان از محتوای سایت خود را داده باشد.

همچنین باید به تاثیر منفی ای که هات لینکینگ بروی سایت شما میگذارد اشاره کنیم. در واقع این عمل باعث می شود سرور شما سنگین شده و در عملکرد سایت اختلال ایجاد کند.

به طور خلاصه تاثیرات منفی سرقت محتوا برای سایت شما به قرار زیر است:

  • برای سایت اصلی هزینه بردار است.
  • در بیشتر موارد غیرقانونی است.
  • منابع سرور سایت اصلی را تخلیه می‌کند.
  • نوعی تنبلی است

جلوگیری از Hotlinking با استفاده FTP Client

اولین روشی که برای مبارزه با سارقان محتوای سایت به شما خواهیم گفت، غیرفعال کردن Hotlinking با استفاده از FTP Client است.
جلوگیری از دزدی تصاویر وردپرسی با استفاده FTP client  از ۳ روش اصولی زیر امکان پذیر است:

  1. غیرفعال کردن راست کلیک
  2. قرار دادن متن کپی‌‌رایت در سایت
  3. واتر مارک کردن تصاویر سایت

۱ – غیرفعال کردن راست کلیک با استفاده از افزونه‌های امنیت

برای اینکه شخصی بتواند تصویری را کپی کند باید روی آن کلیک راست کرده و گزینه save image as را انتخاب کند. این روش رایجی برای کپی برداری بین افراد است. چراکه با یک کلیک به راحتی می توان تصویر را کپی کرد.

افزونه رایگان All In One WP Security & Firewall یکی از بهترین افزونه های امنیتی برای غیر فعال کردن Hotlinking  است. این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کنید.

بعد از نصب و فعال سازی، به امنیت کامل وردپرس >> Firewall  رفته و گزینه به‌ کار انداختن محافظت دیوار آتش پایه را از قسمت “تنظیمات پایه دیوار آتش” فعال کنید.

 جلوگیری از Hotlinking

حالا روی دکمه ذخیره تنظیمات دیوار آتش کلیک کنید تا هات لینکینگ از سایتتان غیر فعال بشود.

تنظیمات این افزونه امکان غیرفعال کردن راست کلیک روی تصاویر و محتوای شما را می دهد. بنابراین امکان کپی کردن محتوای سایت شما با کلیک راست کردن توسط کاربران دیگر وجود نخواهد داشت.
برای این کار بعد از اینکه وارد پیشخوان سایت شدید، در قسمت امنیت کامل وردپرس >>تنظیمات بیشتر >> حفاظت از کپی را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید. تا دیگر کسی نتواند با کلیک راست کردن محتوای سایت شما را کپی کند.

جلوگیری از Hotlinking

۲ _ قرار دادن متن کپی‌‌ رایت در سایت 

روش بعدی برای جلوگیری از Hotlinking و مبارزه با سارقان محتوای سایت گذاشتن متن کپی رایت در سایت است. این متن را می توانید در هر جایی از سایت که مدنظرتان است، مثلا قسمت های کناری سایت(ساید بار) و یا footer قرار دهید.

البته این روش نمی تواند تاثیر چندانی داشته باشد و خیلی کم جواب می دهد. ولی شما به شکلی محترمانه از افرادی که قصد دزدی از سایتتان را دارند درخواست می کنید که این کار را نکند. هرچند اگر کسی قصد کپی برداری داشته باشد با این کار منصرف نخواهد شد.

۳ _ واتر مارک کردن تصاویر سایت

می توانید اسم ، آدرس و یا تصویری از سایت خود را روی تمامی تصاویر سایت قرار دهید. با این کار رسما اعلام می کنید که این تصاویر توسط سایت شما منتشر شده است. و شخص کپی بردار نمی تواند به راحتی قبل تصاویرتان را کپی کند. در واقع این بهترین روشی است که شما می توانید از آن استفاده کنید. چرا اکه اگر کسی بخواهد تصاویر شما را منتشر کند باید منبع تصویر را ذکر کند.

از آن جایی که با گذاشتن آرم یا یک متن روی تصاویر، کیفیت تصاویر پایین می آید ممکن است تصاویرتان جذابیت قبل را نداشته باشد.

 جلوگیری از سرقت تصاویر با استفاده از CDN

CDN یا شبکه تولید محتوا یکی از ابزارهای جامع مدیریت وبسایت است که سرعت بی نظیری به سایتتان میدهد. و دارای محافظت پیش ساخته رایگان از سرقت تصاویر شما می باشد. علاوه بر اینکه امنیت سایت را چند برابر می کند، باعث کاهش استفاده از پهنای باند نیز می شود.

CDN ها از روش های مختلفی برای متوقف کردن هات لینک ها  و مبارزه با سارقان محتوا استفاده می کنند و کارکرد یکسانی ندارند. می توان از keyCDN به عنوان مثالی برای این موضوع نام برد که گزینه ای به اسم Zone Referrers دارد، این گزینه از محتوای سایت شما در برابر سودجویان محافظت میکند. و اجازه کپی برداری غیرقانونی از محتوای سایت شما را به افراد دیگر نمی دهد.

در قسمت Zone Referrer از پیشخوان کاربری خود در KeyCDN ، ارجاعات (Referrer های) موردنظر را انتخاب نمایید. چنانچه بخواهید به دامنه ای مجوز دسترسی بدهید، باید URL اصلی خود را مثلا Mechanicwp.com  و نام مستعار آن سایت را Cdn.Mechanicwp.com قرار دهید. شما به جای آن نام سایت خود را قرار دهید.

 جلوگیری از Hotlinking با تنظیمات کنترل‌پنل

راه حل دیگر برای غیر فعال کردن Hotlinking این است که به تنظیمات کنترل پنل وارد شوید. وارد حساب کاربری هاست خود شوید. و از بخش Security Options، گزینه های مربوط به Hotlink Protection را انتخاب کنید .

سپس به بخش  مربوط به تنظیمات Setup Screen یا تنظیمات صفحه بروید. تنظیمات پیکبندی خود را وارد کرده و این تغییرات را ذخیره کنید.

حرف آخر

همان طور که گفتیم سرقت تصاویر، می تواند منجر به اختلال در عملکرد سایت و کاهش سرعت بارگذاری تصاویر شود. از این رو یکی از کاراهایی که باید برای افزایش سرعت وردپرس و وبسایت انجام دهید جلوگیری از Hotlinking است. اگر محتوای زیادی را کپی می کنید و به اشتراک می گذارید، فقط تصاویرشان را نشان ندهید، اصول اخلاقی را رعایت کرده و به وب سایت اصلی لینک بدهید. چنانچه خودتان خالق محتوا هستید، حتما با روش هایی که گفتیم از محتوای خود حفاظت کنید.

از اینکه در مقاله مبارزه با سارقان محتوای سایت در وردپرس و جلوگیری از Hotlinking با ما همراه بودید، سپاسگذاریم.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است