کمک وردپرس

موارد کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکت

 • (5)
Overall
5
Sending
امتیاز کاربران
5 (8 نظر)

موارد کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکتعرض سلام خدمت همراهان گرامی مکانیک وردپرس ؛
در این نوشته، به معرفی و بررسی ریدایرکت، انواع آن و تمامی نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت.
با ما همراه باشید…

ریدایرکت (Redirect) چیست؟

ریدایرکت به معنای راهنمایی به مکان جدید است. در اینترنت، ریدایرکت Redirect مترادف است با انتقال بازدیدکننده به مکان جدید.
به عبارت دیگر هر زمان شخص یا نرم افزاری به آدرسی وارد شود که ما نمی خواهیم، آن شخص یا نرم افزار را به آدرس جدید منتقل می کنیم.

مدیران سایت به خصوص در ارتباط با رعایت اصول سئو همواره با ریدایرکت آدرس صفحات مختلف سایت سرو کار دارند از این رو این آموزش با هدف آشنایی کامل شما با مفهوم ریدایرکت و دستورات آن نوشته شده است.

انواع ریدایرکت

موارد کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکت

ریدایرکت انواع متفاوتی دارد که از هر نوع آن هدف خاصی دنبال می شود. در این آموزش از میان انواع رایج ریدایرکت، فقط به دو نوع کاربردی و مفید آن یعنی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ می پردازیم.

هر دو نوع ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ ، مشابه هم عمل می کنند و در هر دو نوع، هم کاربر و هم خزنده های موتورهای جستجوگر از آدرس قدیم به آدرس جدید منتقل می شوند. اما ریدایرکت ۳۰۱ به معنی انتقال دائم و همیشگی است در حالی که ریدایرکت ۳۰۲ به معنی انتقال موقت است.

فرض کنید آدرس یکی از صفحات سایت شما که روزانه بازدیدهای زیادی از گوگل و سایر موتورهای جستجوگر به آن وارد می شود تغییر می کند.
در این حالت با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ، آدرس قدیم را بر روی آدرس جدید ریدایرکت می کنیم تا هم بازدیدکنندگان و خزنده های موتورهای جستجوگر را به آدرس جدید هدایت کنیم و هم اینکه به موتورهای جستجوگر بفهمانیم که آدرس قدیمی برای همیشه به آدرس جدید تغییر کرده است و باید ارزشی که برای آدرس قدیم قائل بوده اند را به آدرس جدید منتقل کنند و در دیتابیس شان، آدرس جدید را جایگزین آدرس قدیمی کنند.

در مثال بعدی، فرض کنید به دلایلی مجبورید برای مدت کوتاهی یکی از صفحات ارزشمند سایتتان را از دسترس خارج کنید. در این صورت ورودی های گوگل به آن صفحه و همچنین خزنده های گوگل، به ارور ۴۰۴ (به معنی حذف شدن صفحه از سایت) مواجه می شوند و موتورهای جستجوگر پس از مدت بسیار کوتاهی، لینک آن صفحه را از دیتابیس خود حذف می کنند.

بعد از آنکه دوباره آن صفحه را فعال کنید، آن صفحه ارزشمند، ارزش خود را نزد موتورهای جستجوگر از دست داده و دیگر به ارزش اول خود و ورودی هایی که به همراه داشت باز نمی گردد!

برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی، کافیست زمانی که یک صفحه از سایت را بطور موقت از دسترس خارج می کنید، آن صفحه را بر روی آدرس دیگری ریدایرکت ۳۰۲ کنید. در این صورت کاربران و خزنده هایی که به آن صفحه وارد می شوند، به صفحه ای که شما معین کرده اید منتقل می شوند اما به دلیل استفاده از ریدایرکت ۳۰۲، به موتورهای جستجوگر فهمانده اید که این صفحه بطور موقت به آدرس دیگری منتقل شده.

پس ارزش صفحه در خود آن صفحه باقی می ماند و به آدرسی که بر روی آن ریدایرکت شده منتقل نمی گردد و هر زمان که آن صفحه دوباره آنلاین شود، ارزش قدیم خود را حفظ نموده است.

کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکت

یکی از موارد رایج استفاده از ریدارکت زمانی است که آدرس تمام یا برخی صفحات سایت تغییر یافته و خزنده های موتورهای جستجوگر و کاربران سایت به آدرس های قدیمی وارد می شوند و ما می خواهیم آن ها را به آدرس های جدید هدایت کنیم.

یکی دیگر از موارد رایج، استفاده از دستورات ریدایرکت زمانی است که برای یک صفحه از سایت، چندین آدرس متفاوت وجود داشته باشد و به دلیل مشکل محتوای چندگانه یا Duplicate Content در سئو، مجبوریم آدرس های اضافی را بر روی آدرس اصلی ریدایرکت کنیم.

لازم به ذکر است، ریدایرکت صفحات را می توان به دو حالت کلی طبقه بندی نمود. در حالت نخست، تمام صفحات سایت به آدرس های جدید تغییر یافته اند. نظیر زمانی که سایت به دامنه جدیدی منتقل شده یا ساختار پیوند یکتای تمام لینک های سایت را تغییر داده ایم.

بیشتر بخوانید :  بارش برف در سایت وردپرسی با افزونه WP Super Snow

در این حالت با استفاده از یک دستور کلی، تمام صفحات سایت را به آدرس های جدید منتقل می کنیم. در حالت دوم، تنها یک یا برخی از آدرس های صفحات سایت تغییر یافته است که در این حالت باید برای هر آدرس، یک دستور ریدایرکت مجزا تعریف شود.

تفاوت ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲

موارد کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکت

ریدایرکت انواع متفاوتی دارد که از هر نوع آن هدف خاصی دنبال می شود. در این آموزش از میان انواع رایج ریدایرکت، فقط به دو نوع کاربردی و مفید آن یعنی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ می پردازیم.

هر دو نوع ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ ، مشابه هم عمل می کنند و در هر دو نوع، هم کاربر و هم خزنده های موتورهای جستجوگر از آدرس قدیم به آدرس جدید منتقل می شوند. اما ریدایرکت ۳۰۱ به معنی انتقال دائم و همیشگی است در حالی که ریدایرکت ۳۰۲ به معنی انتقال موقت است.

فرض کنید آدرس یکی از صفحات سایت شما که روزانه بازدیدهای زیادی از گوگل و سایر موتورهای جستجوگر به آن وارد می شود تغییر می کند. در این حالت با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ، آدرس قدیم را بر روی آدرس جدید ریدایرکت می کنیم تا هم بازدیدکنندگان و خزنده های موتورهای جستجوگر را به آدرس جدید هدایت کنیم و هم اینکه به موتورهای جستجوگر بفهمانیم که آدرس قدیمی برای همیشه به آدرس جدید تغییر کرده است و باید ارزشی که برای آدرس قدیم قائل بوده اند را به آدرس جدید منتقل کنند و در دیتابیس شان، آدرس جدید را جایگزین آدرس قدیمی کنند.

در مثال بعدی، فرض کنید به دلایلی مجبورید برای مدت کوتاهی یکی از صفحات ارزشمند سایتتان را از دسترس خارج کنید.
در این صورت ورودی های گوگل به آن صفحه و همچنین خزنده های گوگل، به ارور ۴۰۴ (به معنی حذف شدن صفحه از سایت) مواجه می شوند و موتورهای جستجوگر پس از مدت بسیار کوتاهی، لینک آن صفحه را از دیتابیس خود حذف می کنند. بعد از آنکه دوباره آن صفحه را فعال کنید، آن صفحه ارزشمند، ارزش خود را نزد موتورهای جستجوگر از دست داده و دیگر به ارزش اول خود و ورودی هایی که به همراه داشت باز نمی گردد!

نکات مهم در ارتباط با تفاوت ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲

هیچ گاه نباید این دو نوع ریدایرکت را بجای هم استفاده نمود. اگر صفحه ای از سایت شما برای همیشه حذف می شود، به هیچ عنوان نباید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید. استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ سبب می شود که ارزش صفحه ای که حذف شده به صفحه ای که بر روی آن ریدایرکت شده منتقل نگردد و پس از مدتی موتورهای جستجوگر به دلیل آنکه آن صفحه دیگر آنلاین نشده، آن را از دیتابیس شان حذف می کنند و آن صفحه و ارزشی که دارد برای همیشه از بین می رود! در حالی که می توانستید با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ، بخشی از ارزشش را به یک صفحه دیگر از سایت منتقل کنید.

همچنین باید تذکر جدی دهم که نباید صفحه خطای ۴۰۴ سایت را ریدایرکت کنید.
یکی از اشتباهات رایج بسیاری از وبمستران این است که از طریق کدهای htaccess یا دستورات PHP یا نصب افزونه، صفحه خطای ۴۰۴ سایت را بر روی ایندکس یا هر آدرس دیگری ریدایرکت ۳۰۱ می کنند. این اشتباه بسیار بسیار بزرگی است و به سئوی سایت شما صدمه می زند.
هرگز دچار چنین اشتباهی نشوید و هرگز نگذارید طراح یا مشاور سئوی سایت شما چنین دستوراتی بر روی سایت شما اضافه کرده یا افزونه ای با این مضمون برای شما نصب کند.

موارد کاربرد و استفاده از دستورات ریدایرکت

همچنین دقت کنید که ریدایرکت صفحات حذف شده بر روی ایندکس هم اشتباه بزرگی است.
نخست اینکه موتورهای جستجوگر هوشمند شده اند و ارزش صفحه ای که حذف شده را به ایندکس سایت منتقل نمی کنند. ارزش گذاری ایندکس سایت شرایط بسیار خاصی دارد و موتورهای جستجوگر به همین سادگی ارزش ایندکس سایت را کم یا زیاد نمی کنند! با انجام این کار فقط ارزش صفحه حذف شده را به هدر می دهید.

بیشتر بخوانید :  مزرعه Link چیست و چه تاثیراتی بر سئو دارد ؟

دوم آنکه ورودی های گوگل به دنبال محتوای خاصی در آن صفحه از سایت شما هستند. با ریدایرکت ۳۰۱ صفحه حذف شده بر روی صفحه ای مشابه با همان مضمون، بخشی از ارزش صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می کنید و در عین حال کاربری که وارد شده را به صفحه ای مشابه با همان مضمون هدایت می کنید و کاربر را در سایت حفظ می کنید.
در حالی که اگر کاربر از صفحه حذف شده به ایندکس منتقل شود، بلافاصله سایت را بسته و در نتایج جستجو به دنبال سایت دیگری می رود.

انتقال ارزش سایت با ریدایرکت ۳۰۱

در ارتباط با انتقال ارزش با ریدایرکت ۳۰۱ ، مباحث مهمی برای مطرح کردن هست و طبق معمول، به دلیل وجود آموزش های نادرست در ایران، باورهای اشتباهی در این ارتباط در بین وبمستران ایرانی وجود دارد.

پیش از هر چیز باید دانست ارزش صفحات سایت چیست؟

در گذشته این ارزش، همان فاکتور رنکینگ گوگل بود. رنک یک عدد بین بازه ۰ تا ۱۰ بود که هر صفحه از سایت از سمت گوگل رنک مجزایی دریافت می کرد. بیش از یک سال است که گوگل در سیستم رنکینگ خود تغییرات بزرگی انجام داده و آنرا به یک معیار بسیار پیچیده تبدیل کرده است و امتیازی که امروز بر روی آن بحث می کنیم، همین امتیاز است. امتیازی که در سیستم رنکینگ جدید گوگل به صفحات سایت داده می شود و همچنان نام مشخصی ندارد.

در مرحله بعد باید به روشنی مطرح کرد که هرگز نمی توان ارزش یک صفحه از سایت را به طور کامل به صفحه دیگری منتقل کرد. انتقال ارزش با ریدایرک ۳۰۱ به شدت مفهومی است.
مفهومی بدین معنا که انتقال ارزش یک صفحه از سایت به دیگری، به میزان تشابه دو صفحه بستگی دارد. باید بدانید حتی در شرایطی که آدرس یک صفحه عوض شود و آدرس قدیمی را بر روی آدرس جدید ریدایرکت کنید، فقط ۸۵ درصد ارزش آدرس قدیمی به آدرس جدید منتقل می شود!

عدد ۸۵% به نقل از یکی از ویدئوکست های (Matt Cutts) مدیر تیم مبارزه با اسپم گوگل و به تأیید یک آزمایش و مقاله آموزشی در وب سایت معتبر MOZ، در این آموزش در سایت مکانیک وردپرس مطرح می گردد و کاملاً معتبر و قابل اتکا است.
پس حتی در شرایطی که صفحه قدیمی و صفحه جدید دارای محتوای ۱۰۰% مشابه و متاهای کاملاً یکسان باشند (تغییر آدرس صفحه به آدرس جدید)، فقط ۸۵ درصد ارزش لینک قدیم به لینک جدید منتقل می گردد و به هر میزان که این تشابه کاهش یابد، ارزش منتقل شده از صفحه قدیمی به صفحه جدید کاهش می یابد.

به عبارت دیگر اگر صفحات حذف شده سایت را بر روی صفحه ای نظیر ایندکس یا صفحات غیر مرتبط دیگر ریدایرکت کنید، هیچ ارزشی از صفحات حذف شده به صفحه مقصد منتقل نمی گردد. به هر میزان که تشابه صفحه حذف شده با صفحه هدف ریدایرکت ۳۰۱ بیشتر باشد (که این تشابه به محتوا و متاهای صفحات مربوط است)، میزان انتقال ارزش صفحه حذف شده به صفحه جدید افزایش می یابد و به عدد ۸۵% نزدیک تر می شود.

ریدایرکت حرفه ای در وردپرس با استفاده از افزونه Redirection

این افزونه وردپرس بیش از ۸۰۰٫۰۰۰ نصب موفق و فعال در مخزن وردپرس به ثبت رسانده است.

شما میتوانید در انتهای همین نوشته، افزونه Redirection را بصورت رایگان دانلود کنید

افزونه Redirection

اگر سایت شما با وردپرس راه اندازی شده، به شما نصب افزونه قدرتمند Redirection را توصیه می کنیم. کار با این افزونه بسیار ساده است. این پلاگین وردپرس امکانات بسیاری دارد که پس از نصب با آنها آشنا می شوید اما بطور کلی ۳ ویژگی آن بسیار کاربردی است.

آموزش کار با افزونه Redirection وردپرس

پس از نصب در منوی ابزارها بر روی زیر منوی Redirection کلیک کنید تا به محیط پیکربندی این افزونه وارد شوید.

در بالای صفحه ۷ تب متفاوت قرار دارد. در تب اول یعنی تب Redirects می توانید به سادگی یکی از لینک های سایت خود را بر دیگری ریدایرکت کنید. برای اینجاد این کار در بخش Add new redirection در کادر Source URL آدرس لینک قدیمی و در کادر Target URL آدرس لینک جدید که می خواهید کاربران به آن منتقل شوند را بنویسید و بر روی دکمه آبی رنگ Add Redirection کلیک کنید.

بیشتر بخوانید :  افزودن واترمارک تصویری بصورت اتوماتیک در وردپرس

ریدایرکت

برای تغییر نوع ریدایرکت از ۳۰۱ به ۳۰۲ یا ۳۰۷ مشابه تصاویر زیر با کلیک بر روی دکمه edit و اعمال تغییرات در مکان های مشخص شده توسط کادرهای قرمز رنگ عمل نمایید.

نکته: زمانی که آدرس URL یا همان پیوند یکتای یکی از پست های سایت خود را ویرایش کنید، این افزونه بصورت اتوماتیک آدرس قدیم را بر روی آدرس جدید ریدایرکت ۳۰۱ می کند. در صورت نصب این افزونه و تغییر پیوند یکتای یکی از پست های سایت خود، ابتدا بررسی نمایید بصورت خودکار دستور ریدایرکت ایجاد شده است یا خیر و تنها در صورت عدم تحقق این امر، بصورت دستی دستور ریدایرکت را ایجاد نمایید.

 انواع ریدایرکت و کدهای دستوری .htaccess

 

وردپرس

 

در تب دوم یعنی تب Groups دو گروه بصورت پیش فرض وجود دارد. گروه اول با نام Redirections گروهی است که دستورات ریدایرکتی که شما در تب اول ایجاد کرده اید در آن قرار گرفته اند و گروه دوم با نام Modified Posts گروهی است که شامل دستورات ریدایرکت اتوماتیک ایجاد شده از پست هایی که پیوند یکتای آن ها را ویرایش کرده اید است. هر زمان پیوند یکتای پستی را ویرایش کنید، یک دستور ریدایرکت از آدرس قدیم بر روی آدرس جدید بصورت خودکار در این گروه ایجاد می شود.

 افزونه وردپرس Redirection

ویژگی مهم دوم افزونه وردپرس Redirection، تب Log یا همان گزارشات دقیق آن است. پس از اینکه دستورات ریدایرکت خود را ایجاد کردید، در تب log می توانید ببینید در چه تاریخی توسط کدام IP و از طریق چه ارجاع دهنده ای، یک بازدیدکننده یا یک نرم افزار وارد آدرس قدیم صفحات شده و به صورت اتوماتیک به آدرس جدید هدایت شده است. همچنین اگر نشانگر ماوس را بر روی هر یک از گزارشات ببرید، می توانید نوع مرورگر کاربر و نوع سیستم عامل ایشان را نیز مشاهده کنید.

گزارشات موجود در تب Log به شما کمک می کند ببیند از چه منبعی به آدرس قدیمی صفحات شما لینک داده شده تا اگر می توانید، به آن منبع مراجعه کرده و آدرس قدیمی را ویرایش کرده و آدرس جدید را بجای آن بنویسید. همچنین در صورتی که دسترسی ویرایش ندارید، می توانید از مدیر آن سایت درخواست کنید لینک شما را ویرایش کرده و لینک جدید را درج کند.

ویژگی مهم سوم افزونه وردپرس Redirection، تب پنجم یعنی تب ۴۰۴s است.

در تب ۴۰۴s گزارشات بسیار دقیقی از خطاهای ۴۰۴ سایت خود و صفحات ناموجود خواهید یافت. هر زمان که بازدیدکننده یا نرم افزاری به یکی از صفحات ناموجود یا حذف شده سایت شما وارد شود و با خطای ۴۰۴ مواجه گردد، در این تب گزارش دقیق و کاملی از آن ثبت می شود.

همانطور که پیش از این گفتیم، ریدایرکت تمام ارورهای ۴۰۴ بر روی ایندکس یا هرجای دیگر اشتباه است و به سئو سایت شما آسیب می رساند. هیچ گاه از این گزارشات برای ریدایرکت تمام خطاهای ۴۰۴ استفاده نکنید.
این گزارشات به شما کمک می کند چنانچه یکی از صفحات سایت شما در دسترس نیست از وقوع ارور ۴۰۴ در آن صفحه مطلع گردید و در صورت امکان آن صفحه را احیا نموده و در غیر این صورت، مطابق اصول سئو آن را بر روی مشابه ترین آدرس ریدایرکت کنید. اما اگر کاربران سایت شما صفحه ای را درخواست کرده اند که بر روی سایت وجود ندارد یا سایر حالت های مواجه شدن با خطای ۴۰۴، دقت کنید نباید هر خطایی را بر روی صفحه ای دیگر ریدایرکت کنید! آگاهانه و هوشمندانه عمل کنید تا به سئوی سایت خود آسیب نرسانید.

پیشنهاد: همچنین میتوانید آموزش های زیر را مطالعه کنید:

امیدوارم نکات ذکر شده در این نوشته برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد.
موفق و پاینده باشید…

اطلاعات افزونه Redirection
دانلود افزونه صفحه افزونه
مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد
دیدگاه های این نوشته
 1. سلماز

  ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱:۳۶ ب.ظ

  سلام وقت بخیرچنتا سوال داشتم راجب این افزونهاول اینکه با نصب این افزونه و رفتن تو بخش ۴۰۴ تعدادی خطای ۴۰۴ نشون داده میشه که وقتی سرچ می کنیم اصلا همچین خطایی دیده نمیشه و فقط تو این قسمت برای ما نشون داده میشه. که نمی دونم این خطاها اصلا از کجا اومده و آیا می تونم همشون رو پاک کنم و فقط به ارورها گوگل وب مستر بسنده کنم؟ و اینکه بهش بی توجه باشیم یا اینکه اونهارو هم ریدایرکت کنیم. چون با گذشت یک ساعت از نصب افزونه تعداد این ارورها تو قسمت ۴۰۴ زیاد میشندوم اینکه تو قسمت ریدایرکت جلوی لینک ها ۲ عدد ظاهر میشه کنار last access که  نمی دونم اونها چی هست و چه آماری رو نشون میدن؟ چون با هر رفرش اعداد بالا میره، میشه یه توضیح راجب اونها هم بفرمایینممنون