کمک وردپرس

مهمترین تکنیک های سئو وردپرس برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو

 • (5)
Overall
5
Sending
امتیاز کاربران
4.86 (21 نظر)

عرض سلام خدمت همراهان گرامی مکانیک وردپرس؛
همانطور که میدانید آموزش های متعددی در زمینه سئو و بهینه سازی وردپرس در مکانیک وردپرس ارائه شده است.
در این قسمت از آموزش وردپرس به معرفی و بررسی نکاتی کاربردی در زمینه ی بهبود وضعیت سئو وردپرس میپردازیم که بی نهایت در افزایش رتبه سایت شما چه در موتورهای جستجو و چه در سرویس های رتبه بندی مانند Alexa تاثیرگذار خواهد بود.
با ما همراه باشید…

نحوه تولید محتوای مناسب در وردپرس

هدف از تولید محتوا در وب سایت فقط ارائه مطلب و اطلاعات نیست بلکه باید این محتوا برای موتور های جستجو قابل پذیرش باشد.

یک محتوای ایده آل برای انتشار در وبسایت دارای دو ویژگی اصلی می باشد ۱) جذابیت برای کاربران ۲)نوشتن بر اساس استاندارد های سئو

مهمترین تکنیک های سئو وردپرس برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو

بنابراین اگر میخواهید محتوای تولید شده از سمت شما مورد توجه کاربران و همچنین موتورهای جستجو قرار بگیرد، باید حتما محتوای خود را طبق استانداردهای سئو منتشر کنید در غیر این صورت انتظار پیشرفت در وب سایت خود را نداشته باشید.

همانطور که میدانید هر اقدامی که باعث افزایش رتبه سایت شما شود، میتوان آن را یکی از تکنیک های سئو و بهینه سازی شمرد، حالا میتواند این تکنیک ها، تکنیک های On Page سئو باشد یا تکنیک های Off Page  سئو.
در ادامه این آموزش به شما نکاتی را ارائه خواهیم کرد که تاثیر بسیار بسیار زیادی در رتبه بندی سایت شما خواهد داشت. شما میتوانید از این نکات به عنوان چک لیست سئو وردپرس خود استفاده کنید.

تحقیق و بررسی سایت های رقیب

وارد صفحات رقبای تجاری خود شده و به آنالیز آن ها بپردازید.
هدف جستجوی خود را نقاط ضعف و نقاط قوت آن ها قرار دهید تا با پیدا کردن نقاط ضعفشان بتوانید از اشکالات مشابه جلوگیری کرده و از نقاط قوت آن ها الگوبرداری صحیح کنید.
این کار میتواند در ایجاد و تولید یک محتوای جامع و بدون نقص شما را یاری دهد.

سئو وردپرس

تولید محتوای جامع با نگارش مناسب

با توجه به اطلاعاتی که از رقبا به دست آورده اید، حالا دست شما برای نگارش مطلبی جامع و کامل باز تر می باشد. مقایسه های خود را بیشتر کنید. سایت ها و مطالب مشابه را با دقت بیشتری بازبینی کنید تا هر خلاء ممکن در آن ها را در کار خود پوشش دهید. مهم نیست که مطلب شما چه موضوعی دارد و در چه جایگاهی از جمله وبلاگ، صفحه اجتماعی، صفحه تجاری، صفحه محصولات و … منتشر می شود، مهم ترین نکته این است که محتوای متن شما آنقدر عالی و بی نقص باشد که نتوان آن را با دیگر محتوای مشابه از سایت های دیگر مقایسه کرد. این مورد نه تنها برای کاربران بسیار مهم است، بلکه از نظر گوگل نیز امتیاز بالایی در پی دارد.

بیشتر بخوانید :  افزایش امنیت و سرعت در پایگاه داده وردپرس

بهینه سازی وردپرس

انتخاب مناسب ترین کلمات کلیدی

در واقع میتوان گفت که مهمترین گام در سئو و بهینه سازی سایت انتخاب یک کلمه کلیدی اصلی می باشد.

 1. کلمه کلیدی باید یک کلمه کاملاً مرتبط با متن و محتوای تولید شده باشد
 2. کلمه کلیدی باید یک کلمه ی مناسب و منطبق با جستجوی کاربران باشد

در واقع باید این کلمه را با همان چیزی که می خواهید در جستجوها نمایش داده شود یکسان سازی کنید. برای این کار کافیست ببینید موضوع متن شما با جستجوی کاربران چه تناسبی دارد. جستجو کنید تا متوجه شوید مردم برای رسیدن به مطلب و محتوای شما چه کلمه ای را بیشتر جستجو می کنند.

یکی از راه های ساده برای این کار استفاده از ابزار Google Keyword Planner می باشد. با کمک این ابزار می توانید به تخمین ها و ارزیابی های گوگل از جستجوی عبارات و کلمات مرتبط دسترسی پیدا کنید و در نتیجه انتخاب مناسب تری داشته باشید.

سئو و بهینه سازی وردپرس

استفاده از کلمه کلیدی انتخاب شده در عنوان صفحه

استفاده از کلمه کلیدی انتخاب شده در عنوان محتوا میتواند بسیار تعیین کننده باشد.
اما در مورد نحوه استفاده کلمه کلیدی در عنوان محتوا نیز نیازمند رعایت نکاتی است که خدمت شما عرض خواهیم کرد.

یک نکته جالب در مورد استفاده از کلمه کلیدی انتخاب شده در عنوان صفحه وجود دارد و آن هم اینست که اگر کلمه کلیدی انتخابی شما بیشتر از یک کلمه (بیشتر از یک بخش) باشد، لزومی به نوشتن بخش ها کنار همدیگر نیست. این یعنی ترتیب حضور پشت سر هم این کلمات الزامی نیست. اگرچه پیشنهاد می کنیم جهت پیچیده نشدن عنوان و ساده تر بودن آن، چنین کاری نکنید؛ اما اگر مجبور به این کار شدید نگران نباشید.

بیشتر بخوانید :  استفاده از استیکر در نوشته های وردپرس با افزونه WP Emoji One

نکته مهم بعدی در این مورد استفاده از جمله بندی و عبارات کوتاه و در عین حال جذاب و خواندنی است. سعی کنید از مبالغه کردن دوری کنید اما تحریک کردن حس کنجکاوی کاربران هیچ اشکالی ندارد.

بهینه سازی وردپرس

استفاده از کلمه کلیدی در بخش Header سایت

می توانید صفحات وب سایت خود را با یک Header بزرگ و اصلی در بالا و چندین ساب هدر در ادامه سازمان دهی کنید.
با این کار دسترسی کاربران و همچنین موتورهای جستجو به صفحات دسته بندی شده و سازمان یافته شما بسیار راحت تر خواهد شد.
این اقدام به Google کمک می کند تا عنوان دقیق مطالب و عناوین صفحات شما را به نمایش بگذارد. بنابراین فراموش نکنید که حداقل یک بار از کلمه کلیدی خود در Header و ساب هدر استفاده کنید.

آموزش سئو وردپرس

استفاده از کلمه کلیدی در نام و ALT تصاویر

استفاده از تصاویر و فایل های مدیا (عکس، صوت، فیلم) در محتوای سایت و تاثیر آنها در سئو و بهینه سازی سایت بر هیچ کاربری پوشیده نیست.
برای اینکه گوگل و دیگر موتورهای جستجو بیشتر از قبل به محتوای صفحات شما دسترسی داشته باشند، پیشنهاد می کنیم در مطالب خود از تصاویر استفاده کنید.
اما باید تصاویر خود را نیز حامل کلمات کلیدی کنید.

برای این مورد باید دو کار انجام دهید: یکی اینکه کلمه کلیدی را در نام اصلی فایل عکس قرار دهید و دوم اینکه کلمه کلیدی را در تگ Alt عکس جایگذاری کنید.
تگ Alt منحصراً مخصوص موتورهای جستجو می باشد. تگ Alt مانند یک مهر بر روی تصاویر ثبت می شود اما دیده نمی شود و در صورتی که تصاویر نتوانند لود شوند، متن تگ Alt نمایان می شود.

بنابراین از نام گذاری های بی ربط و پیچیده پرهیز و به جای آن، در نام گذاری ها از کلمه کلیدی استفاده کنید. با این کار می توانید تصاویر خود را در تب تصاویر (Images) در موتورهای جستجو نیز ثبت کنید.

سئو و بهینه سازی وردپرس

استفاده از کلمه کلیدی انتخاب شده در URL صفحات سایت

یکی دیگر از راه هایی که Google متوجه موضوع مطلب شما می شود، آدرس URL صفحات سایت شما می باشد.
حتما کلمه کلیدی خود را در آدرس صفحه وب مورد نظر خود به کار ببرید. چنین کاری نه تنها دسته بندی مطالب شما را بسیار شیک تر و سازمان یافته تر می کند، بلکه شناسایی آن ها را نیز بسیار راحت می کند.
در حالت عادی اگر URL صفحات را خودتان انتخاب نکنید ممکن است از اسامی پیش فرض و یا تمام حروف موجود در عنوان اصلی مطلب استفاده شوند.

بیشتر بخوانید :  اضافه کردن Tooltip در وردپرس

بنابراین در نوشتن URL خود به دو نکته توجه کنید: نکته اول اینکه کلمه کلیدی در آن قرار گرفته شده باشد و نکته دوم اینکه تا حد امکان این آدرس کوتاه باشد. کوتاهی آدرس باعث خوانایی بیشتر آن می شود.

آموزش وردپرس

لینک سازی به سایر سایت های معتبر جهانی (External Links)

به عقیده بسیاری از متخصصین سئو، مهمترین نکته سئو همین است! شاید این قضیه از نظر کاربران عادی اصلاً چیز مهمی به نظر نرسد و حتی شاید بی فایده قلمداد شود اما لینک دادن به سایت های معتبر بازخورد خیلی خوبی برای سایت شما خواهد داشت. یکی از مهمترین ابزارهای گوگل برای آنالیز حرفه ای بودن یک صفحه، لینک های خارجی موجود در آن می باشد. اعتبار مطالب شما با لینک دادن به مطالب سایت های معتبر دیگر به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

با لینک دادن به سایت های معتبر و قابل اعتماد دیگر، ارزش کار خود را ثابت کنید. این مقوله (لینک دهی) به یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین مسائل مربوط به دنیای سئو مرتبط می شود.

آموزش وردپرس

لینک سازی به سایر صفحات سایت (Internal Links)

مطالب با کیفیت و با ارزش خود را در صفحات مختلف وب سایتتان معرفی کنید. مطالب مهمی که نقش مهره های اصلی محتوای سایت شما را دارند انتخاب کنید و لینک آن ها را در مطالب قدیمی و جدید قرار دهید. برای این کار بهتر است هر از گاهی مطالب قدیمی را مرور کرده و با قرار دادن این لینک ها آن ها را به روز کنید.

این کار تاثیر چشمگیری در بهبود وضعیت رتبه شما خواهد داشت.

همانطور که مشاهده کردید سئو و بهینه سازی سایت، علم گسترده و بی پایانی است و بسیار بسیار تکنیک ها و روش ها وجود دارند تا شما بتوانید هر چه بیشتر در کسب و کار و تجارت انلاین خود موفقیت را بهمراه داشته باشید.
موفق و پاینده باشید…

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

4 دیدگاه

 • سلام واقعا مقاله های بسیار جالب و کاربردی هستند. لطفا در صفحات خود دکمه ی پرینت قراردهید که بتوانیم جاهایی که موردنیاز است را چاپ کنیم. باتشکر موفق و سرافراز باشید
  • سلام جناب شاد آور حتما این موضوع رو بررسی و اعمال خواهیم کرد . از توجه شما بسیار سپاسگزاریم .موفق و پیروز باشید .
  • سلام حامد عزیز ; مقاله رو مجدد بررسی میکنم چنان نیاز به تکمیل شدن بود حتما این کار رو میکنیم . میشه دقیق باگ ریچ اسنیپت رو گزارش بدید .تشکر